למרות קשיים מצד הממשל האמריקאי, ההגירה לארה”ב והחלום האמריקאי ממשיך ומתגבר ובעיקר עבור יזמים ואנשי טכנולוגיה ישראלים אשר רוצים  לעשות רילוקיישן לסיליקון ואלי, ניו יורק, סיאטל ולוס אנגלס. עבור יזמים ואנשי תוכנה ישנם שני ויזות עיקריות המאפשרות את הרילוקיישן:

O-1 ויזה לאנשים שהם מומחים “Extraordinary”  בתחומם.

הגרלה של ויזת עבודה לבעלי מקצוע H-1B

על מנת להגיש מועמדות עבור חברות הייטק מובילות בארה”ב יש צורך בויזת עבודה. אך לא ניתן להוציא ויזת עבודה ללא מעסיק אשר יהווה כ “ספונסר”. מדובר בבעיית ביצה ותרנגולת קלאסית. על מנת להגיש מועמדות עבור חברות הייטק מובילות בארה”ב יש צורך בויזת עבודה.אך לא ניתן להוציא ויזת עבודה ללא מעסיק אשר יהווה כ “ספונסר”. מדובר בבעיית ביצה ותרנגולת קלאסית.
מצד אחד למעסיק אסור להעסיק אדם ללא ויזה ומצד שני מעסיקים אמריקאים כבר מזמן לא מעוניינים להעסיק אדם ללא ויזה מפאת הסיבוכים, עלויות והזמן הארוך לקבלת הויזה. לא משנה כמה את כשרונית וכמה החברה זקוקה לך, מעסיקים אמריקאים יתעלמו מכל מבקש עבודה ללא ויזה. ניתן לאמר בבטחה שכאב הראש של הויזה והסיכוי הקשה להשגת ויזה כבר עייף ממזמן את מרבית המעסיקים בארה”ב. כיום, כל חברה באשר היא, משתמשת במערכות (ATS (Applicant Tracking Software. בעצם, כל פעם שאדם ללא ויזת עבודה מבקש עבודה, אותו אדם נתקל בשאלה: Are you eligible to work in the USA. מדובר ב “KnockOut Question” מטרת השאלה הינה להוציא אתכם מתהליך ה Hiring.

כיצד מתגברים על הקשיים? מתחילים להבין את האופציות.

השוואה בין ויזות

ויזת ה H-1B הינה ויזה שניתנת לאנשים מוכשרים במתכונת של הגרלה שנתית אשר מתקיימת בראשון לאפריל המהווה  “דד ליין” להגשה. על מנת להגיש את ה H-1B יש צורך במעסיק אמריקאי. ויזת ה O-1 מאפשרת לכל אדם מוכשר בעל הישגים וניסון רב רשות לעבוד בכל חברה. גם פה יש צורך בספונסר אולם עבור O-1 ניתן להשתמש בסוכנות מיוחד עבור כשרונות ללא ויזה.

למרות שויזת ה- H-1B  היא הויזה הפופולרית ביותר בקרב דורשי העבודה הזרים, יש לויזה זו תכונות מוגבלות. H-1B מוענקת לתקופת זמן מוגבלת, יש מכסה שנתית וקבלתה מותנית בהגרלה. לעומת זאת, לויזת ה O-1 אין מכסה שנתית והיא תמיד זמינה למי שעומד בדרישות. O-1 מאפשרת כמעט לכל סטארט אפ טכנולוגי בשלביו הראשונים להיות ה “ספונסר” של העובדים הראשונים וגם עובדים  נוספים אשר ימצאו בתפקידי מפתח.

אשרה מסוג H-1B מאושרת בפעם הראשונה לתקופה של שלוש שנים עם אפשרות הארכה לשלוש שנים נוספות. לאחר שש שנים, בעלי אשרת עבודה במעמד H-1B חייבים לעזוב את ארה”ב לתקופה של שנה אחת, בטרם יהיו רשאים להגיש בקשה לאשרת H-1B חדשה. אשרת ה -O-1 לעומת זאת, ניתנת לתקופה ראשונית של עד שלוש שנים, עם אפשרות להארכה במרווחים של שנה אחת. שירותי האזרחות וההגירה בארה”ב (USCIS) מעניקים אשרות O-1 לתקופות זמן שנקבעו על פי אופי עבודתו של העובד הזר בארצות הברית. תיאורטית, מעמד ה- O-1 של  עובד זר יכול להתארך עד אינסוף, כל עוד USCIS מוצא כי יש צורך שהוא יישאר בארה”ב כדי לבצע את הפעילות הספציפית הנדרשת על ידי המעסיק.

למהנדסי תוכנה זה הזמן הכי טוב להגר

למרות הדעה הרובצת היא שכרגע ארה”ב זה לא מקום טוב להגר אליו מפאת קשיי ויזה, עבור מהנדסים ההפך הוא הנכון. סטטיסטיקה של רשויות ההגירה מראה כי בממשל טראמפ חלה עלייה בכמות הויזות שנתנו למהנדסים. על פי נתוני לשכת הסטטיסטיקה לעבודה (Bureau of Labor Statistics) הכלכלה האמריקאית פורחת עבור מהנדסים.  לטענתם הכלכלה האמריקאית תזדקק לכ- 1.4 מיליון מהנדסים בתחום המחשוב עד שנת 2020, בעוד מספר מסיימי התואר במדעי המחשב עומד על כ-400,000 בשנה. מכיוון שחברות רבות בסיליקון ואלי מחפשות diversity ישנו ביקוש ניכר עבור מהנדסות ובכלל עבור אנשים טכנולוגיה זרים.

לאחר שנתיים רצופות שבהם הנשיא דונלד טראמפ הקשיח את מדיניות ההגירה של ארה”ב, ניתן לראות שינוי חיובי ענק לטובת מהגרים חוקיים אשר מבקשים לעבוד בארה”ב. בחודש פברואר 2019 בוטלו הקשיים אשר הגבילו את מבקשי ויזת ה H-1B. טראמפ הכריז כי הממשל שלו מתכנן להביא לאמריקה מהגרים חוקיים במספרים הגדולים ביותר בכל הזמנים. הנשיא טראמפ צייץ שהוא מעוניין להביא לארה”ב זרים מוכשרים ולשפר את התנאים עבור מבקשי H-1B.

חברות סטארט אפ שונות קופצות על ההזדמנות החדשה שנוצרה ואחת מהן PassRight ברשות היזם לירן רוזנפלד, בתחילת 2019, הכריזה החברה שהיא מממנת את הוצאות ההגירה עבור מהנדסות מוכשרות המתאימות לויזת ה O-1 בלבד. החברה מבטיחה ליווי צמוד למציאת עבודה הולמת בסיליקון ואלי וללא שום הוצאה מיצד המתכנתת. המימון בא לענות על חוסר הוודאות של מהנדסות מוכשרות בכל התהליך ונותן להן ביטחון בהחלטה המקצועית שלהן לעבור לשוק העבודה האמריקאי. PassRight מתכננת לעזור למהנדסות מוכשרות לבנות קריירה בארה”ב ללא סיכון מקצועי ופיננסי. ההחזר של המימון יתקבל אך ורק מהמשכורת העתידית. מדובר על ריטיינר של 17% מהמשכורת של השנה הראשונה ואך ורק עם המתכנתת מצאה עבודה וקבלה משכורת.

כיצד ניתן להבין מי זכאי לויזת ה O-1?

על מנת להיות זכאים ל O-1 Visa יש לצבור שלושה קריטריונים מתוך הקריטריונים הבאים:

תפקיד ניהולי בכיר או תפקיד חשוב במיוחד למערך של חברה.
משכורת גבוהה מעל הממוצע
זכיה בפרסים
הוכחה של תרומה משמעותית לתעשייה
חשיפה תקשורתית
חברות בארגונים בעלי קריטריונים קשים של קבלה
שפיטה של אנשים בפאנל או בתחרות
מאמרים אקדמים

מצד אחד קיים ביקוש הולך וגדל בשוק האמריקאי עבור מהנדסים ומצד שני, אלפי מהנדסות ומהנדסים ברחבי העולם מעוניינים להגיע ללב ליבה של תעשיית ההיי-טק בסיליקון ואלי, המציעה עבורם אתגרים מקצועיים בשילוב משכורות גבוהות, צבירת ניסיון ייחודי ואיכות חיים שאולי אין להם בנמצא במדינתם. לאור זאת, בפועל, כמות אשרות העבודה הניתנות תחת ויזת ה-O-1 ממשיכה לגדול היות והממשל הנוכחי, מאחורי הקלעים להוט להביא את מיטב הכשרונות הזרים לארה”ב.