ישראלים רבים עושים דרכם לארצות הברית במטרה להגשים את החלום האמריקאי. חלקם מגיעים כתיירים, רואים כי טוב ומבקשים להישאר. כאן מתחילה מסכת בלבול וחוסר וודאות, כאשר בדרך רובם מגיעים לעורכי דין לענייני הגירה שהם אינם יכולים להרשות לעצמם, מה שמוביל את הצעירים הישראלים לשהות בארצות הברית בצורה בלתי חוקית. (למחוק:או לפברק חתונות פקטיביות שעלולה לסבך אותם בעתיד.)

היום יותר מתמיד ישנם אפשרויות חוקיות לשהות בארצות הברית, עם מבחר של כ -37 סוגי ויזות שונות. בדרך זו רבים מהישראלים יכולים למצוא את סוג הויזה המתאים להם ביותר ולבצע את התהליך הזה בצורה הרבה יותר נעימה, קלה וזולה.

מידע נוסף על עבודת ה-PassRight בכמה שאלות

לירן רוזנפלד, (36) במקור מתל אביב, עם ניסיון של למעלה מעשור בעולם הטכנולוגיה והסטארטאפים, מתגורר כיום במרינה דל ריי שבלוס אנג’לס ומשמש כמנכ״ל ומיסד חברת ,PASSRIGHT.COM סטארטאפ שפיתח אוטומציה לשירותי הגירה לארצות הברית. רוזנפלד מספר לי שבאמתחתו התשובה להגירה בצורה הרבה יותר נעימה, מהירה וזולה. בשנים האחרונות החברה שבבעלותו סייעה למאות מהגרים להסדיר את הסטטוס שלהם בארצות הברית, והכל בעזרת שימוש בטכנולוגיה מיוחדת שפיתח יחד עם השותף מייסד גל טלמור המשמש כסמנכ”ל טכנולוגיות ועם אמיר קרן שמוביל את מחלקת הפיתוח. כמו כן מודל הפעילות העסקי הינו חדשני וכולל חברה טכנולוגית החוברת למשרד עורכי דין שאת פיתוחו הובילה המייסדת ליאת פורטל בשיתוף פעולה עם עורכי דין מהמנוסים בתחום. ישבתי עם רוזנפלד לשיחה באחד מימי שישי האחרונים כדי לשמוע יותר על הטכנולוגיה המיוחדת של החברה, אפשרויות ההגירה לישראלים ומה בעצם החדשנות הטנולוגית שיצר אשר גורמת לעורכי הדין להגירה בלוס אנג׳לס לחשוש?

לירן אתה מגיע למעשה בכלל מעולם התוכנה והטכנולוגיה?

״כן, המיזם הראשון שייסדתי היה מרקט פלייס להוסטלים בדרום אמריקה. במשך שש שנים גרתי בארגנטינה, הייתה לי חברה של 35 עובדים וביחד יצרנו שם מערכות הזמנות ואתרי אינטרנט.למעשה, מכרנו פרסום להוסטלים בכל היבשת, היו לנו כ- 3,600 הוסטלים זו הייתה הצלחה וכשהגענו למצב של 166 אלף הזמנות מכרתי את החברה. משם חזרתי לתל אביב והמשכתי לעסוק בתחום הטכנולוגיה, לקחתי חלק בסטארטאפים שברובם נכשלו.

מהיכן הגיע הרעיון לשלב את נושא הטכנולוגיה עם הגירה ?

״לפני כשנתיים הגעתי לארצות הברית וממש התאהבתי בחיים כאן, השתעשעשתי ברעיון להישאר וניסיתי להבין כיצד אני יכול להתפתח באופן חוקי. הלכתי לעורך דין להגירה והבנתי ממנו שאין לי הרבה אופציות, כמו ישראלי טוב, לא וויתרתי, בדקתי אצל עוד כמה עורכי דין ושמתי לב שקיבלתי תשובות שונות: חלקם אמרו שהם כן יכולים לעזור לי, ושכן יש עבורי אפשרויות להישאר. בסוף הבנתי שלא רק שיש לי אופציות להישאר כאן באופן חוקי, אני יכול להגיש בקשה לגרין כארד של EB1 על בסיס העבר היזמי והעסקי שלי מפני שהייתי בעלים של חברות, כתבו עלי בכמה עיתונים וזכיתי בפרסים.

עורך דין שהסכים לטפל בתיק שלי דרש ממני 15 אלף דולר עבור התהליך, ידעתי שעורכי דין אחרים גובים פחות בסביבות ה 9000 – 8000 דולר, אבל הלכתי איתו כי חשבתי שאם הוא יקר הוא כנראה הכי מקצועי ויעשה את העבודה הכי טובה.

לצערי טעיתי ובגדול, עורך דין הזה נעלם במהלך רוב התקופה, ואני שהייתי לגמרי תלוי בו לא ידעתי אפילו מה קורה עם התיק שלי. בשלב מסויים הוא פנה אליי ואמר שהוא צריך עוד מסמכים ועוד ראיות, שבועיים לאחר מכן הוא אמר שחסרים לו חומרים ובהמשך עידכן שהיה עוד דיון על התיק שלי הבנתי ממנו שהבקשה שלי לא הולכת להיות מאושרת. בנקודה זו כבר ראיתי את הסוף שלי כאן באמריקה.

מהניסיון שהיה לי הבנתי שחייבת להיות דרך הרבה יותר קלה לעבור את התהליך הזה, התייעצתי עם חברות משפטיות ולמדתי מה למעשה עורכי הדין עושים בפועל ותתפלאו שלא הרבה- אנחנו הלקוחות עובדים הרבה יותר קשה, שאלתי את עצמי איך אני יכול בעזרת הטכנולוגיה לסייע לאנשים לעבור את התהליך הזה בצורה הרבה יותר נעימה.״

אז איך למעשה הטכנולוגיה שלך עובדת?

״בנינו תוכנה ואתר מיוחד לנושא הגירה, למעשה אנחנו מפתחים טכנולוגיה בשימוש עם בינה מלאכותית ומבצעים אינטגרציה עם מידע סטטיסטי ולפי זה בונים שאלון חכם שלקוח ממלא. באתר אנחנו יכולים ללמוד את כל הפרטים שהלקוח נותן לנו, אנחנו מעבדים אותם ויכולים להגיד ללקוח מה הסיכוי שהתיק שלו יצליח. במידה ואנחנו רואים שיש להם קייס טוב אז ניתן להמשיך ובגלישה פשוטה באתר הם יכולים למלא טפסים לקבלת אישור השהייה הנחוץ להם, והכל תחת השגחה של עורך דין וירטואלי. ״

אבל אני מבין שאתה לא עורך דין

״נכון, אני מנכ״ל החברה הטכנולוגית, בחרתי בפינצטה עורכי דין אחרי שבדקתי אותם וראיתי שיש להם המלצות מצוינות, יש לנו צוות של עורכי דין שמדברים למעלה מ-7 שפות והם יכולים לעזור למגוון רחב של לקוחות. בנוסף, ביקשתי מעורכי הדין שהם כולם יתחייבו לעשות money back guarantee כלומר הם לוקחים תיקים שהם יודעים שהם יכולים לעבוד ואם הם לא מצליחים לספק את הסחורה הם מחזרים ללקוח את הכסף.

במשך השנה הראשונה מכרנו שירותים משפטיים ב- 850 אלף דולר והתקבלנו לאקסלרטור בסנטה מוניקה שמימן אותנו. החלטנו שאנחנו משנים את המודל העסקי כדי לגדול, מצאתי שותפים והפכנו להיות 2 חברות: חברה אחת שבונה שירותים טכנולוגים זו החברה שלי היום קוראים לה PASS RIGHT ויש משרד עורכי דין שאנחנו עובדים איתו באופן בלעדי שהוא זה שמטפל בתיקים וגובה את הכסף מהלקוחות. החברה שלי בונה תוכנה שעוזרת ללקוחות שנכנסים לאתר להבין איזו ויזה או גרין כארד מתאים להם, מה האפשרויות שלהם ומה הסיכויים שלהם להצליח. את כל זה הם יכולים לעשות ללא עורכי דין אלא באתר. משם ניתן להמשיך לתוך מערכת שלוקחת אותך לראות את כל התיק שלך. למעשה אנחנו מדלגים על השלב הראשון שבדרך כלל עושים אצל עורכי דין להגירה.״

עורכי דין להגירה אינם מתנהלים כך?

״ממש לא, לצערי אצל חלק גדול מהם, אם הוא לא בטוח שאתה תצליח לקבל את הסטסטוס הגירה שלך, הוא עדיין יקח את התיק בגלל שהוא רוצה את הכסף שלך, וזה קורה הרבה בתעשיה.״

ומה קורה במקרים של חתונה על פי נשואין ?

״בנינו תוכנה חכמה שלמדה וניתחה את תהליך הגרין כארד על פי נישואים, זה המקרה הכי קל ואנחנו נותנים מענה מהיר. יש אנשים שעדיין לוקחים עורך דין במקרה הזה וחבל. בגדול לא צריך כלל עורך דין לגרין כארד על פי נישאין, ולנו ב PASSRIGHT יש תוכנה חכמה ומאוד ידידותית שבה אתה יכול להיכנס ולעשות את כל התהליך און ליין בקלות, ובמידה שאתה רוצה סיוע מעורך דין, אז עורך דין שלנו יכול לבוא ולקרוא את התיק ולראות איך הכל מתנהל.

במהלך השנה הבאה אנחנו נמשיך את הפיתוח עבור כל 37 סוגי הויזות והגרין כארד הקיימים. במקום שהלקוח ילך לעורך דין ויעבור את הדרך המיושנת והמעיקה שכל מי שעבר אותה יודע שהיא סיוט- לפעמים זה לוקח חודשים עד שאתה יכול בכלל להיות לקוח של עורך דין ועוד כמה חודשים עד שהעורך דין רושם את התיק שלך, לפעמים יש להם יותר מידי תיקים ואז מלחץ זמן הם עושים עבודה ברמה ירודה.

עכשיו לקוחות יכולים להיכנס ל PASSRIGHT.COM ולברר מה האופציות שעומדות בפניהם וישר לגלוש ולהכין את התיק שלהם. אנחנו מסבירים להם איזה טפסים הם צריכים למלא, איזה מסמכים הם צריכים להגיש, אם יש להם ספונסר או מעסיק שמוערב בתמונה אז יש באתר את כל ההוראות מה האדם הזה צריך לעשות ואת כל העלויות.

אנחנו נותנים אפשרות לשכור עורך דין של החברה דרך האתר אם יש דברים שאתה מרגיש בנוח שהעורך דין יעשה עבורך, והכל במחיר שהוא חמישית מהמחיר שעורך הדין הממוצע גובה בשוק. אנחנו מאפשרים ללקוח לקבל החלטות ולהשתתף בתהליך ולקבוע את רמת המעורבות שלנו, נותנים לו עוד אופציות ואפשרויות כדי שהוא לא ירגיש כמו עלה נידף ברוח שמובל ולא יודע מה קורה איתו.

היום אנשים נמצאים במצב של חוסר שליטה על מה שקורה להם והם רק יכולים לקוות לטוב, כולם עוברים את זה גם אני עברתי את זה. אנחנו פה ב PASSRIGHT עושים לזה סוף. “

אז מדוע אנשים עדיין לוקחים עורכי דין לנושא הגירה בכלל ?

״ חוסר ידיעה, תראה כל תהליך ההגירה לא אמור בכלל להתבצע על ידי עורכי דין, רשות ההגירה של ארצות הברית לא מחבבת בכלל עורכי דין לענייני הגירה, כי במקור הלקוחות אמורים להתנהל מולם, אבל עם השנים התהליך גדל, סוגי הויזות והאשרות התרבו ועבור חלק מהאנשים זה נהיה יותר מסורבל וגרם לאנשים להעזר בעורכי דין שמצידם לוקחים סכומי כסף גדולים. בארצות הברית יש 50 אלף עורכי דין להגירה זו תעשיה של 14 וחצי מליארד דולר בשנה.

אנחנו הבאנו את הנושא הזה למקום דיגיטלי ואינטליגנטי. אני הייתי במצב הזה, אני מהגר בעצמי, ואני יכול להבטיח לך שאני לא ישן טוב בלילה אם אני יודע שלקוח שלי יכשל.

אם מגיע אליי לקוח שאין לו את מה שצריך כדי לקבל ויזת עבודה או גרין קארד אז אנחנו לא ניקח אותו לטיפולנו, ואם לקוח עדיין מתעקש שהוא מוכן לקחת את הסיכון אז נאפשר לו אבל הוא תמיד יידע את האמת בנושא הסיכויים שלו.

בינתיים הסטטיסטיקה שלנו מצוינת, היו לנו כ 300לקוחות במהלך 2017 וכולם הסתיימו בהצלחה, איזה עורך דין להגירה יכול להציג נתונים כאלו?״

מה הויזה הכי מבוקשת אצל ישראלים?

״הרבה ישראלים באים לכאן לעבוד בעבודות מזדמנות לחצי שנה שנה ואז הם צריכים להישאר יותר זמן אז הם זקוקים להארכת ויזה. אני נתקל בהמון ישראלים שסחרו שירותים של כל מיני פארה ליגלס שנעלמו להם או שדחו להם את הבקשות, ואם אתה מסתכל און ליין אתה תראה שלרוב הבקשות האלו נדחות. בגדול תהליך הארכת ויזה B1/B2 הוא הכי פשוט, אני קורא לו פלאפל כי הוא קטן וזול, וזה התהליך הראשון שעשינו לו אינטגרציה במערכת שלנו . היום אתה יכול להיכנס לאתר שלנו ולבצע הערכת ויזה לבדך, רק במקום לשלם לעורך דין כמה מאות דולרים, אצלנו תשלם 59 דולר בלבד!

אתה מעניק גם יעוץ משפטי להגירה ?

״אני מנכ״ל של חברת תוכנה, כל הצד המשפטי נעשה על ידי משרד עורכי דין חיצוני שאנחנו עובדים איתו בבלעדיות, וזה חשוב מאוד לציין את זה, כי אני לא רוצה שישתמע שאני עורך דין שנותן עצה משפטית.

רוב עורכי הדין עובדים על פי שעה וזה מה שנותן להם את ההכנסה. אז אין להם אינטרס לעבוד בזול או לעבוד במחיר קבוע כי הם רוצים לעשות כמה שיותר שעות ולהרוויח כמה שיותר כסף. אנחנו פיתחנו טכנולוגיה שגם חוסכת לך זמן וגם כסף. חשוב שאנשים יבינו ומי שעבר את התהליך יודע, רוב העבודה נעשית על ידי הלקוח ולא על ידי העורך דין. הלקוחות הם אלה שהולכים ומתרצוצים ומביאים את כל המסמכים והראיות ואיסוף החומרים, העורך דין רק מארגן אותם ומגיש.

יש פחד וחוסר הבנה מצד הלקוח אז עורך הדין נמצא במקום של כוח ולוקח סכומים בהתאם. אפילו הפעולה הכי פשוטה בנושא הגירה אצל עורך דין תעלה בסביבות 5000 דולר, והוא יעבוד על התיק שלך מקסימום עשר שעות. זה יוצא 500 דולר לשעה! מחיר מופקע לכל הדעות. העולם הטכנולוגי היום מוביל לחסכון כספי ללקוח הקצה. אני מזמין את קהל הקוראים להכיר את את האופציה הזו ולחסוך הרבה זמן וכסף, זאת הסיבה שעורכי דין לענייני הגירה לא אוהבים אותנו. ״

איזה סוג לקוחות מגעים אליכם ?

״מגיעים המון אמנים להוציא ויזת אומן, אנשי עסקים ומשקיעים, וגם אנשים שרוצים להאריך את הויזה שלהם. עורך דין גובה בין ארבע מאות ל חמש מאות דולר עבור הארכת ויזה ואנחנו עושים את זה ב 59 דולר.

אנחנו עוזרים להרבה שחקנים שמגיעים מהתעשייה מהוליווד וגם ליזמים שרוצים לפתוח את הסטראט אפ שלהם בעמק הסליקון.

עוד דבר שעורכי דין להגירה לא מספרים לכם, למשל אמן שיש לו הישגים משמעותיים יכול היום לקבל מיד גרין קארד, אבל רוב האמנים לא שומעים את זה מעורכי הדין שלהם, מפני שאין להם אינטרס שהם יידעו את זה ולמכור להם את השירות הזה. הם ימכרו להם O1 ואז אחרי שנתיים שהם סיימו את זה הם יתחילו עוד תהליך של גרין קארד, אז בעצם הלקוח משלם פעמיים עוד עשר, עשרים אלף דולר, ועורכי דין לא יוותרו על הכסף הזה. אנחנו באותה נשימה נותנים שיחת ייעוץ חינם לכל לקוח שרוצה להבין בדיוק מה האפשרויות שלנו וה אנחנו מציעים, נסו אותנו. ״

מה החזון שלך?

״תוך שנה מהיום כל סוגי הויזות יעשו על ידי אנשים בעצמם והם ישתמשו בעורכי דין רק בנקודות מסוימות שהם מרגישים שהם לא יודעים לאן פנות. התהליך יהפוך מהוצאה של אלפי דולרים לכמה מאות דולרים בודדים. הלקוחות יידעו שיש חברה אמריקאית לכל דבר שנותנת להם פתרונות, והגירה יהיה דבר פשוט שאנשים לא יהיו מבלבלבים לגביו.